ZONE · JUDEȚUL SATU MARE
Acoperișuri în județul Satu Mare
În Satu Mare, Negrești-Oaș are 2,0 kN/m² încărcare din zăpadă în CR 1-1-3/2012, iar Satu Mare, Carei, Tășnad, Ardud și Livada 1,5. Vin în tot județul, cu aceleași tarife.
ACOPERIȘURILE DIN JUDEȚUL SATU MARE
Oașul și câmpia, sub două valori diferite
La vânt, CR 1-1-4/2012 dă 0,6 kPa la Negrești-Oaș și la Livada, și 0,4 la Satu Mare, Carei, Tășnad și Ardud, pragul de jos al tabelului. Sediul Negreștiului e la 253 m, al Satului Mare la 124 m, după GeoNames, adică 129 m diferență între dealurile Oașului și câmpia Someșului. Diferența nu pare mare, dar schimbă rândul din tabel, iar rândul schimbă secțiunea căpriorilor.
Recensământul din 2021 a numărat în județ 98.263 de case, iar 34,4% dintre ele sunt de paiantă sau chirpici (RPL 2021). Tot la recensământ, 27,1% au zidărie cu planșee de beton, 30,3% dintre case sunt construite înainte de 1961 și 15,7% după 2000. Pe pereții de pământ, cât apasă învelitoarea se pune în discuție de la început, iar șarpanta se verifică la reazem.
SIRUTA 2025 dă județului 59 de comune și 211 sate, iar eu vin în toate. Lângă Tășnad intru în Blaja, Cig, Rațiu, Sărăuad și Valea Morii; lângă Ardud, în Ardud-Vii, Baba Novac, Gerăușa, Mădăras și Sărătura; lângă Livada, în Adrian, Dumbrava și Livada Mică; lângă Negrești-Oaș, în Luna și Tur; lângă Carei, în Ianculești; lângă Satu Mare, în Sătmărel.
ORAȘELE DIN JUDEȚ
Cele 6 orașe din județul Satu Mare
| Orașul | Zăpadă pe sol | Vânt | Altitudine | Populația, 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Ardud | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 129 m | 6.124 |
| Carei | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 139 m | 18.957 |
| Livada | 1,5 kN/m² | 0,6 kPa | 132 m | 5.892 |
| Negrești-Oaș | 2,0 kN/m² | 0,6 kPa | 253 m | 14.616 |
| Satu Mare | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 124 m | 91.520 |
| Tășnad | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 177 m | 8.058 |
Zăpada și vântul: CR 1-1-3/2012 și CR 1-1-4/2012, Tabelul A.1, pe rândul fiecărui oraș. Altitudinea sediului: GeoNames. Populația: Recensământul 2021 (INS). Detaliile, pe pagina surselor.
REGULA LOCULUI
Praguri de zăpadă între 1,5 și 2,0 kN/m²
Valorile din tabel sunt pe sol și sunt pentru orașe. Pentru o comună sau un sat, valoarea se citește pe harta de zonare din același normativ. Cât apasă efectiv pe versantul tău depinde de pantă, de expunerea la vânt și de forma acoperișului, iar calculul îl fac eu la măsurătoare, pentru fiecare lucrare în parte.
FONDUL CONSTRUIT
Casele din județul Satu Mare, în recensământul din 2021
Cifrele sunt pe tot județul, la sat și la oraș, și privesc clădirile de tip casă. Arată pe ce fel de case stau acoperișurile de aici; casa ta o văd la măsurătoare.
| Construite | Case | Din total |
|---|---|---|
| înainte de 1919 | 1.624 | 1,7% |
| 1919–1945 | 6.746 | 6,9% |
| 1946–1960 | 21.452 | 21,8% |
| 1961–1970 | 24.948 | 25,4% |
| 1971–1980 | 12.723 | 12,9% |
| 1981–1990 | 6.793 | 6,9% |
| 1991–2000 | 7.160 | 7,3% |
| 2001–2010 | 6.944 | 7,1% |
| 2011–2015 | 2.940 | 3,0% |
| 2016–2021 | 5.503 | 5,6% |
| an necunoscut | 1.430 | 1,5% |
INS, Recensământul Populației și Locuințelor 2021, date definitive, tabelul 7.8: clădiri rezidențiale după perioada construirii, clădiri de tip casă.
| Pereții exteriori | Case | Din total |
|---|---|---|
| paiantă, chirpici | 33.754 | 34,4% |
| zidărie cu planșee de beton | 26.626 | 27,1% |
| mixte | 12.252 | 12,5% |
| zidărie cu planșee de lemn | 12.056 | 12,3% |
| prefabricate | 5.461 | 5,6% |
| lemn | 4.367 | 4,4% |
| beton armat | 3.551 | 3,6% |
| alte materiale | 196 | 0,2% |
INS, Recensământul Populației și Locuințelor 2021, date definitive, tabelul 7.13: clădiri cu locuințe după materialul pereților exteriori, case individuale.
ÎNAINTE SĂ SUNI
Întrebări din județul Satu Mare
În ce comune din județul Satu Mare vii la măsurătoare?
În toate cele 59 de comune din nomenclatorul SIRUTA. În jurul Satului Mare ajung la Botiz, Doba, Dorolț, Lazuri, Micula, Odoreu, Păulești, Vetiș, Viile Satu Mare și Agriș; în jurul Careiului, la Căpleni, Cămin, Foieni, Moftin, Petrești, Sanislău, Tiream, Urziceni, Ciumești și Căuaș; în jurul Negreștiului, la Bixad, Certeze, Orașu Nou și Vama. Tarifele sunt aceleași peste tot.
Cum decurge măsurătoarea într-o localitate din județul Satu Mare?
Vin în ziua stabilită, urc pe acoperiș și în pod, măsor versanții, verific structura și straturile de dedesubt și fac poze. Tu trebuie să fii acasă, ca să deschizi podul și să discutăm ce vrei. Pleci cu un verdict clar și, dacă e cazul, cu devizul scris.
Se lucrează iarna în județul Satu Mare?
Măsurătoarea, consolidările din pod și mansardările se fac tot anul, la adăpost. Decopertarea și montajul învelitorii au nevoie de acoperiș uscat, fără gheață, deci iarna se fac pe bucăți mici, în zilele bune. Iarna e sezonul în care planificăm și comandăm materialul, ca primăvara să pornim direct.
L–V 08–18 · S 09–14 · duminică doar urgențe
Cauți meșter în județul Satu Mare?
Un om, un contract, un acoperiș făcut ca lumea. Sună-mă și stabilim vizita.
· răspund eu, nu un call center