ZONE · JUDEȚUL BRAȘOV
Acoperișuri în județul Brașov
Județul Brașov are cel mai înalt oraș de pe site: Predeal, cu sediul la 1.110 m după GeoNames, acolo unde tabelul nu se mai aplică direct. Vin în tot județul, cu aceleași tarife.
ACOPERIȘURILE DIN JUDEȚUL BRAȘOV
Predeal, cel mai înalt oraș de pe site
Brașov, Săcele, Râșnov, Zărnești, Ghimbav și Predeal au 2,0 kN/m² în CR 1-1-3/2012, iar Codlea, Făgăraș, Victoria și Rupea 1,5. La vânt, CR 1-1-4/2012 dă 0,4 kPa la Făgăraș, Victoria, Rupea și Zărnești, și 0,6 la celelalte șase. Peste 1000 m însă valoarea din tabel nu se mai aplică: CR 1-1-3/2012 cere relațiile (3.1) și (3.2), pe altitudinea amplasamentului, iar la Predeal, cu sediul la 1.110 m după GeoNames, calculul îl fac pe casa ta, la măsurătoare.
Recensământul din 2021 a numărat în județ 93.624 de case, dintre care 33,0% construite înainte de 1961 și 20,5% după 2000 (RPL 2021). La materialul pereților, tot recensământul dă 34,5% zidărie cu planșee de beton, 29,5% zidărie cu planșee de lemn și 9,6% case de lemn. La 2,0 kN/m² din tabel și pe versanți lungi, zăpada care alunecă spre streașină e o chestiune de siguranță, iar parazăpezile intră în lucrare de la început, nu la sfârșit.
SIRUTA 2025 dă județului 48 de comune și 149 de sate, iar eu mă deplasez în toate. Lângă Brașov intru în Poiana Brașov, lângă Zărnești în Tohanu Nou, lângă Predeal în Pârâul Rece, Timișu de Jos și Timișu de Sus, lângă Rupea în Fișer. În jur merg la Bran, Moieciu, Rucăr, Dâmbovicioara, Cristian, Vulcan, Hărman, Sânpetru, Bod, Hălchiu, Tărlungeni și Vama Buzăului.
ORAȘELE DIN JUDEȚ
Cele 10 orașe din județul Brașov
| Orașul | Zăpadă pe sol | Vânt | Altitudine | Populația, 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Brașov | 2,0 kN/m² | 0,6 kPa | 573 m | 237.589 |
| Codlea | 1,5 kN/m² | 0,6 kPa | 550 m | 20.534 |
| Făgăraș | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 420 m | 26.284 |
| Ghimbav | 2,0 kN/m² | 0,6 kPa | 557 m | 7.208 |
| Predeal | 2,0 kN/m² * | 0,6 kPa * | 1.110 m | 4.020 |
| Râșnov | 2,0 kN/m² | 0,6 kPa | 641 m | 15.920 |
| Rupea | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 458 m | 4.907 |
| Săcele | 2,0 kN/m² | 0,6 kPa | 652 m | 30.920 |
| Victoria | 1,5 kN/m² | 0,4 kPa | 551 m | 6.446 |
| Zărnești | 2,0 kN/m² | 0,4 kPa | 716 m | 21.624 |
Zăpada și vântul: CR 1-1-3/2012 și CR 1-1-4/2012, Tabelul A.1, pe rândul fiecărui oraș. Altitudinea sediului: GeoNames. Populația: Recensământul 2021 (INS). * Sediul orașului e peste 1000 m, unde valoarea din tabel nu se aplică direct; calculul e pe pagina orașului. Detaliile, pe pagina surselor.
REGULA LOCULUI
Praguri de zăpadă între 1,5 și 2,0 kN/m²
Valorile din tabel sunt pe sol și sunt pentru orașe. Pentru o comună sau un sat, valoarea se citește pe harta de zonare din același normativ. Cât apasă efectiv pe versantul tău depinde de pantă, de expunerea la vânt și de forma acoperișului, iar calculul îl fac eu la măsurătoare, pentru fiecare lucrare în parte.
FONDUL CONSTRUIT
Casele din județul Brașov, în recensământul din 2021
Cifrele sunt pe tot județul, la sat și la oraș, și privesc clădirile de tip casă. Arată pe ce fel de case stau acoperișurile de aici; casa ta o văd la măsurătoare.
| Construite | Case | Din total |
|---|---|---|
| înainte de 1919 | 5.516 | 5,9% |
| 1919–1945 | 12.124 | 12,9% |
| 1946–1960 | 13.259 | 14,2% |
| 1961–1970 | 13.284 | 14,2% |
| 1971–1980 | 5.994 | 6,4% |
| 1981–1990 | 3.347 | 3,6% |
| 1991–2000 | 3.599 | 3,8% |
| 2001–2010 | 6.636 | 7,1% |
| 2011–2015 | 3.680 | 3,9% |
| 2016–2021 | 8.858 | 9,5% |
| an necunoscut | 17.327 | 18,5% |
INS, Recensământul Populației și Locuințelor 2021, date definitive, tabelul 7.8: clădiri rezidențiale după perioada construirii, clădiri de tip casă.
| Pereții exteriori | Case | Din total |
|---|---|---|
| zidărie cu planșee de beton | 32.313 | 34,5% |
| zidărie cu planșee de lemn | 27.573 | 29,5% |
| lemn | 8.999 | 9,6% |
| paiantă, chirpici | 6.800 | 7,3% |
| prefabricate | 6.664 | 7,1% |
| beton armat | 5.867 | 6,3% |
| mixte | 4.421 | 4,7% |
| alte materiale | 987 | 1,1% |
INS, Recensământul Populației și Locuințelor 2021, date definitive, tabelul 7.13: clădiri cu locuințe după materialul pereților exteriori, case individuale.
ÎNAINTE SĂ SUNI
Întrebări din județul Brașov
Ce se schimbă la Predeal față de restul județului?
Tabelul A.1 din CR 1-1-3/2012 dă valori pentru altitudini de până la 1000 m. Sediul Predealului e la 1.110 m după GeoNames, deci acolo normativul cere calculul pe altitudinea amplasamentului, cu relațiile (3.1) și (3.2), nu cifra din tabel. Îl fac pe casa ta, la măsurătoare, împreună cu panta și cu forma acoperișului.
Cum decurge măsurătoarea într-o localitate din județul Brașov?
Vin în ziua stabilită, urc pe acoperiș și în pod, măsor versanții, verific structura și straturile de dedesubt și fac poze. Tu trebuie să fii acasă, ca să deschizi podul și să discutăm ce vrei. Pleci cu un verdict clar și, dacă e cazul, cu devizul scris.
Se lucrează iarna în județul Brașov?
Măsurătoarea, consolidările din pod și mansardările se fac tot anul, la adăpost. Decopertarea și montajul învelitorii au nevoie de acoperiș uscat, fără gheață, deci iarna se fac pe bucăți mici, în zilele bune. Iarna e sezonul în care planificăm și comandăm materialul, ca primăvara să pornim direct.
L–V 08–18 · S 09–14 · duminică doar urgențe
Cauți meșter în județul Brașov?
Un om, un contract, un acoperiș făcut ca lumea. Sună-mă și stabilim vizita.
· răspund eu, nu un call center