Sari la conținut
  • DEVIZ SCRIS ÎN 24H
  • L–V 08–18 · S 09–14

ZONE · JUDEȚUL BUZĂU

Acoperișuri în Râmnicu Sărat

Râmnicu Sărat are cea mai mare parte de locuințe neocupate dintre orașele județului Buzău, 36,8% la recensământul din 2021. Vin la casele din municipiu și din comunele vecine.

Sună — 0755 889 314

Zăpadă pe sol 2,0 kN/m² CR 1-1-3/2012 · Tabelul A.1, rândul 235
Vânt, presiunea de referință 0,6 kPa CR 1-1-4/2012 · Tabelul A.1, rândul 235
Altitudine 130 m sediul orașului · GeoNames
Locuințe, 2021 19.730 în 8.713 clădiri · RPL 2021

ACOPERIȘURILE DIN RÂMNICU SĂRAT

7.252 de locuințe neocupate și 15 monumente de valoare națională

Pe rândul 235 al Tabelului A.1, Râmnicu Sărat are 2,0 kN/m² zăpadă pe sol și 0,6 kPa vânt (CR 1-1-3 și CR 1-1-4/2012). Sediul e la 130 m după GeoNames, la 31 km în linie dreaptă de Buzău.

Recensământul din 2021 a numărat 19.730 de locuințe în 8.713 clădiri, cu 58,1 m² suprafață locuibilă medie, cea mai mare dintre orașele județului, iar 7.252 de locuințe nu erau ocupate (RPL 2021). La o casă în care nu stă nimeni, o infiltrație pornită de la coș sau de la o dolie se vede târziu; o inspecție se uită exact acolo, înainte să ajungă apa la tavan.

Lista Monumentelor Istorice 2015 are pentru Râmnicu Sărat 31 de poziții, dintre care 15 în grupa A; lângă un monument, și reparația învelitorii cere autorizație. Între 2020 și 2025 s-au eliberat 231 de autorizații rezidențiale, cu o medie de 173 m² (INS, TEMPO). Vin și în Podgoria, Râmnicelu, Topliceni, Sihlea, Obrejița și Valea Râmnicului.

FIȘA ORAȘULUI

Râmnicu Sărat, în datele oficiale

Datele orașului Râmnicu Sărat
CeValoarea
Unitatea administrativăMunicipiu · cod SIRUTA 44845
Suprafața52,5 km²
Populația, 202129.774 de locuitori
Clădiri și locuințe, 20218.713 clădiri și 19.730 de locuințe, dintre care 12.478 ocupate
Suprafața locuibilă, 20211.145.628 m²
Monumente istorice31 de poziții în Lista Monumentelor Istorice 2015, dintre care 15 în grupa A, de valoare națională și universală
Până la reședința de județBuzău, 31,0 km în linie dreaptă

SIRUTA 2025 și RPL 2021 (INS) · ANCPI · GeoNames · LMI 2015 · sursele

CE SE CONSTRUIEȘTE

Locuințe noi și autorizații în Râmnicu Sărat, 2020–2025

Cifrele INS pe localitate, din baza TEMPO.

Locuințe și autorizații în Râmnicu Sărat, pe ani
AnulLocuințe terminateAutorizații, clădiri rezidențialeSuprafață utilă autorizată
2020 28 31 5.787 m²
2021 17 42 6.400 m²
2022 20 44 11.947 m²
2023 18 29 3.646 m²
2024 16 51 6.922 m²
2025 45 34 5.275 m²

INS, TEMPO: LOC104B și LOC108B · sursele

ÎN JUR

Vecinii orașului Râmnicu Sărat

Se învecinează cu comunele Obrejița, Podgoria, Râmnicelu, Sihlea, Topliceni și Valea Râmnicului, după limitele ANCPI.

ÎNAINTE SĂ SUNI

Întrebări despre Râmnicu Sărat

Vii și în localitățile din jurul orașului Râmnicu Sărat?

Da, în comunele din jur, ca Obrejița, Podgoria, Râmnicelu și Sihlea, cu aceeași grilă de tarife ca în Râmnicu Sărat. Îmi spui localitatea la telefon și stabilim ziua.

LUCRĂRI DOCUMENTATE

Ce am făcut în județul Buzău

Toate lucrările

L–V 08–18 · S 09–14 · duminică doar urgențe

Ai un acoperiș în Râmnicu Sărat?

Vin, măsor și îți spun exact ce cere zona ta de la șarpantă. Vorbim întâi la telefon.

Sună — 0755 889 314

· răspund eu, nu un call center

Sună acum
Scroll to Top